Správné stolování aneb jak neudělat u stolu ostudu
Víte, jak správně stolovat? Nabízíme vám několik užitečných pravidel stolování, se kterými zajisté u stolu zazáříte.
Doma si na etiketu většinou příliš nepotrpíme, základy správného stolování by však měl znát každý z nás. Stále častěji se totiž účastníme slavnostních událostí, obchodních setkání a jiných formálních akcí, jež jsou spojené s obědem či večeří v restauraci, a při nichž se jednoduše nechceme ztrapnit. Víte, jak správně stolovat, co je u stolu přípustné a co už ne, nebo se luxusním restauracím raději vyhýbáte obloukem?
Kultura stolování je důležitější, než se zdá a pro nezasvěceného může být noční můrou. Díky správně osvojeným finesám z vás nejistota opadne a ještě ve společnosti zanecháte dobrý dojem. Pojďme si tedy připomenout pár základních tipů a zásad, díky nimž u stolu zabodujete a najíte se bez obav, s grácií a nadhledem.
Základní pravidla stolování
Muž vždy nejdříve usadí ženu, a to na významnější místo, které je zády ke zdi nebo tam, kde je hezčí výhled. Teprve poté usedá sám.
Žena usedá na první třetinu židle a na ty zbývající, za sebe, odkládá svou kabelku. Na zem kabelka nepatří.
Ubrousek na klín rozkládáme pouze, když je látkový. Ženy vždy napůl, otevřenou částí k sobě, aby do rubu ubrousku mohly utírat svá ústa a ubrousek tak na své lícní straně neměl na první pohled viditelný otisk rtěnky. Papírový ubrousek na klín nepatří. Když se omluvíte a odcházíte na toaletu, látkový ubrousek nezapomeňte přeložit na půl a odložit vedle talíře.
Talířek s pečivem máte vždy po své levé straně, pečivo nekrájejte, ale trhejte na malé kousky.
Objednávejte si vždy stejný počet chodů, jako váš protějšek a nikdy ho nenechávejte jíst samotného. Pokud nemáte hlad nebo držíte dietu, dejte si klidně dva malé předkrmy s tím, že jeden bude servírován jako předkrm a druhý jako hlavní chod.
Jídlo si rozdělte tak, abyste dojedli stejně jako váš protějšek. Opět platí, že jíst by neměl nikdo sám.
Skleničky, které jsou na stopce, držte vždy za stopku nikoliv za tělo skleničky.
Aby nezůstával otisk rtěnky po celém hrdle skleničky, uchopte skleničku vždy tak, abyste nehtem svého palce mířili pokaždé na stejné místo.
Počet příborů odpovídá počtu chodů a jsou rozmístěny postupně z vnější strany směrem k talíři. Příbory držte tak, aby jejich konce zůstávaly skryty v dlani.
Dezertní příbor se skládá z dezertní lžičky a vidličky. Lžička patří do pravé ruky a vidlička do levé.
Když si po jídle objednáte kávu, doporučuji zvolit kávu bez mléka. Nezapomínejte, že lžičku neolizujeme, nápoj s ní pouze zamícháme, oklepeme ji a odkládáme zpět na podšálek.
Když dojíte, složte příbory na talíř k sobě směrem do strany. Ubrousek odkládáme do talíře pouze, když je papírový, látkový do talíře nepatří.
A nakonec ještě havárie, které se stát mohou a stávají
Dostanete-li se do situace, kdy vám hostitel objedná nějakou místní pochoutku a vy zjistíte, že to prostě nedáte, zachovejte klid, konverzujte, jídlo rozkrájejte na malé kousky, přesunujte po talíři a vkládejte do úst jen to, co můžete. Například přílohu, pečivo, anebo jen prázdnou vidličku. Místní speciality je nezdvořilé odmítat.
Malý tip na konec
A na úplný konec ještě přidáme jeden malý tip. U stolu věnujte čas a prostor těm druhým, nechte je mluvit a naslouchejte. Nesnažte se za každou cenu strhnout veškerou pozornost jen na sebe.
Tak, a to je dnes všechno a jen doufáme, že všechny tipy u stolu krásně zužitkujete. A pokud se o stolování a chování chcete dozvědět více, koukněte na stránky autorky tohoto článku – Petry Davidson.